Jak na efektivní vyhledávání

Napsat slovo nebo slovní spojení do vyhledávacího řádku ve vyhledávači umí každý. Ale umíte vyhledávat efektivně? Pojďte se mrknout, jak si můžete vyhledávání usnadnit.

Nejpoužívanějším vyhledávačem v České republice je nejspíš Google. A když v něm chcete vyhledat nějakou frázi, tak ji jednoduše napíšete do vyhledávacího řádku a stisknete Enter. Vyskočí vám spousta odpovědí. Většina je relevantní k dotazu, ale někdy to prostě nestačí.

Při zadávání hledaného výrazu můžete použít takzvané operátory, které vám vyhledávání upřesní. Operátory v podstatě říkají vyhledávači co, kde, v jakém formátu či velikosti má hledat. My se mrkneme na ty základní, které vám můžou pomoct nejvíce.

„uvozovky“

Pokud potřebujete najít přesnou frázi, zadejte ji do uvozovek. Vyhledávač vám zobrazí výsledky pouze na přesně zadanou frázi. Například „jak opravit plovoucí podlahu“.

-mínus

Můžete vyloučit slovo, na které nechcete, aby našel vyhledávač odpovědi. Jednoduše před slovo, které nechcete vyhledávat přidáte mínus –. Zadávejte bez mezery za znaménkem mínus. Ve vyhledávání na Seznamu je potřeba použít místo „mínus“ slovo not.

site

Hodně užitečným operátorem je site, který umožňuje vyhledávat na konkrétní doméně. Když přidáte k hledanému výrazu například site:vareni.cz, Google vyhledá výraz pouze na doméně určené právě operátorem site.

intitle

Další možností je vyhledávání v nadpisu. Za operátor intitle napíšete hledaný výraz. Zobrazí se vám výsledky, kdy se hledaný výraz vyskytuje v nadpisu. Příkladem může být vyhledaní intitle:jak uvařit čočku. Zobrazí se stránky s tímto spojením v názvu.

inurl

Operátor inurl je skvělý, když potřebujete vyhledat výrazy na konkrétních stránkách. Například když chcete vyhledat SEO analýzu v blogových článcích. Jednoduše napíšete do vyhledávacího řádku SEO analýza a za to napíšete inurl:blog. Tím dáte Googlu informaci, že má hledat pouze na stránkách, které mají v URL slovo blog.

filetype

Dalším pomocníkem z řad operátorů je filetype. Použijete ho, když potřebujete najít nějaký dokument – PDF, docx, xlsx. Například když potřebujete najít dokument v PDF, zadáte filetype:PDF.

related

No a také můžete hledat podobné weby. Když zadáte do vyhledávání related:sparkys.cz, vyhledávač vám nabídne weby podobné hračkářství Sparkys.

Párkrát operátory použijete a už se bez nich neobejdete. Samozřejmě, že je asi nepoužijete při každém vyhledávání. Ale najdou se chvíle, kdy je opravdu oceníte. A když zapomenete, jaké můžete použít, tak se můžete vrátit k našemu článku. 😉

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.