Doména
LEKCE 1
Chcete-li podnikat, musíte být vidět a dnešní doba nahrává situaci být viděn především na internetu. A k tomu vám právě dobře poslouží doména (=doménové jméno)
Co znamená doména?
Doména je unikátní textový název, který v internetu zastupuje číselné vyjádření umístění serveru, zvané IP adresa. A protože každému člověku se lépe pamatuje text než číslo, vznikly domény. Tedy textové adresy, které vyjadřují stránku v internetovém světě. Doménu můžeme považovat i za adresu, která pomáhá budovat jméno značky a v budoucnu se těžko mění za jinou.
Každá doména se skládá ze tří částí, které jsou oddělené tečkami. Jedná se o:
Po zadání tohoto jména do internetového vyhledávače se načte obsah stránek z hostingu (více v kroku 2 na téma hosting)
Název domény může být tvořeno písmeny (a-z), číslicemi (0-9) a pomlčkami (-). Pomlčky nesmí být na začátku a na konci jména. Žádné jiné znaky nejsou povoleny. Samotná délka nesmí přesáhnout 63 znaků.
Koncovky většinou označují původ doménového jména a naznačuje zákazníkovi odkud je daný web, potažmo e-shop. Můžete využít národní domény - např. domény s koncovkou *cz (česká) *sk (slovenská). Nebo můžete využít tzv. generické domény, což jsou domény s koncovkami jako je *eu, *tech, *store .
PRAVIDLA PRO SPRÁVNÝ VÝBĚR DOMÉNY
Pří výběru domény nesmíte také zapomenout na to, abyste neporušovali zákon. Existuje pár základních pravidel:
- Nesmíte porušit ochrannou známku (může se jednat o obrázek, slovo, logo, které už jsou registrované někým jiným – např. znak automobilky Škoda, logo Kofoly a jiné.) Seznam ochranných známek najdete na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
- Nesmíte porušit právo na ochranu osobnosti (tím se myslí, že nesmíte použít cizí jméno, podobu, jeho projevy atd.)
- Nesmíte nekale soutěžit (nekalou soutěží se myslí především klamání zákazníka nebo podávání mylných informací).
- Nesmíte porušit ochranu obchodní firmy (např. si nemůžete zaregistrovat doménu „ceskapojistovna.cz“ a provozovat tam svůj e-shop.)
- Název domény by měl vyjadřovat to, co dělát/prodáváte
MALÁ RADA Z PRAXE
Představte si, že chcete prodávat knihy.
- Líbí se vám doména www.nejlevnejsiknihy.cz a zjistíte, že je volná.
- Zaregistrujete ji a zároveň doporučujeme zaregistrovat i domény podobného jména, jako www.nejlevnejsi-knihy.cz; www.nejlevnejšiknihy.eu; www.nejlevnějsiknihy.com apod.
- Proč? Zajistíte si tak exkluzivitu značky a to, že vám nepřejícný konkurent nebude “fušovat“ do řemesla a že se zákazník, který si přesně nepamatuje vaši adresu, nedostane ke konkurenci, ale k vám.
JAK DOMÉNU ZAREGISTROVAT
Nejdříve je potřeba si ověřit, zda vámi vybraná doména je volná.
- Zda je doména „volná“ můžete zjistit u registrátorů domén. V českém rybníce jich je hodně, stačí si jen vybrat (dobré dodat, že se registrátoři liší ve službách, které svým zákazníkům nabízejí, i v ceně za registraci domén)
- Seznam registrátorů najdete na https://www.nic.cz/whois/registrars/list/1/
- Doporučujeme využít známější registrátory, např. ACTIVE 24, Wedos,
CO KDYŽ JE DOMÉNA OBSAZENÁ?
Co když zjistíte, že vaše vysněná doména je obsasazená?
Zkuste doménu napsat do URL a malinko si daný web projít. Mohou nastat 2 scénáře:
- Může ni být funkční web nebo e-shop a vy prostě musíte najít jiné jméno
- Zjistíte, že na této doméně neexistuje nic nebo něco hodně zastaralého. Pak doporučujeme zkusit oslovit majitele této domény s dotazem, zda byste si ji nemohl/a odkoupit. Vlastníky domén najdete na této adrese: https://www.nic.cz/whois/
CENA / PLATBA ZA DOMÉNU
Cena za doménu je různá, velmi záleží jakou „koncovku“ doména má.
- Generické domény např. .com, .net, .tech, .eu jsou VĚTŠINOU levnější než národní doména .cz.
- Průměrná cena za samostatnou doménu je cca 190,-
RADA: Promyslete, kam chcete směřovat svůj „byznys“ a popřemýšlejte, zda by nebylo od věci si koupiti i mezinárodní (budete tak mít jistotu, že v průběhu vašeho podnikání, nepřijde někdo jiný a doménu vám nevezme.)
Platba
- Je většinou roční (je možné i na více let dopředu) a často se platí spolu s hostingem dohromady.
- Do ceny za doménu se promítá jak použitá koncovka, tak i popularita názvu.
- Po roce využívání vám (většinou!) přijde ze strany registrátora nějaké upozornění na splatnost dalšího roku. Pokud nezaplatíte vybranou doménu, máte jistý časový interval na napravení (u .cz domén to je cca 60 dní). Pokud tak neučiníte, může si ji registrovat někdo jiný.
Pozor – doména není vaše vlastnictví, máte ji pouze pronajatou.
TIP: Výběr názvu domény je první a velký krok k vašemu novému e-shopu, proto si dejte záležet. Představte potencionální výběr svým nejbližším, kteří vás a váš podnikatelský nápad znají. Vyberte s nimi 1-2 jména. Poté ukažte tato 1-2 jména úplně cizímu člověku a zeptejte se ho, co by si pod touto doménou představoval. Pokud bude jeho představa korespondovat s plánovaným obsahem, máte vyhráno.
CHECKLIST A ÚKOLY
DALŠÍ KROKY MODULU:
ZPĚT NA MODUL 1