Způsob a cena dopravy

📩 LEKCE  12

DELIVERY pro zbožáky

Jeden z faktorů, který výrazně ovlivňuje rozhodování zákazníků, v jakém internetovém obchodě nakoupí, jsou možnosti dopravy. Především doprava zdarma a osobní vyzvednutí zdarma představují výraznou konkurenční výhodu, která hraje ve prospěch e-shopu.

E-shop a automatické feedy

Při pronajatých e-shopech se ve většině případů generují feedy pro zbožové srovnávače automaticky. Poprvé je nastavíte - a ty se pak automaticky napárují do feedu.

Na příkladu vidíte zadání dopravy na Shop5.cz

 

A konkrétní zadání pro POŠTA DO RUKY:

 

Nastavení DELIVERY do feedu

Způsob a cena dopravy, který lze využít pro dodání daného produktu. Opakuje se ve feedu tolikrát, kolik způsobů dopravy lze pro tento produkt využít. Obsahuje tagy:

DELIVERY_ID - řetězec identifikující dopravce. Lze vybrat z námi určených dopravců, nelze uvádět jiné, než dáváme na výběr.
DELIVERY_PRICE - celková cena (vč. DPH) konkrétního způsobu dodání pro tento produkt při platbě předem.
DELIVERY_PRICE_COD - celková cena (vč. DPH) konkrétního způsobu dodání pro tento produkt včetně doběrečného. Pokud je cena dopravy s doběrečným stejná jako běžná cena, tak cenu v tomto tagu zopakujte. Není-li možné zboží doručit tímto dopravcem na dobírku, tag neuvádějte.

 

dostupnost zboží

příklad dodání Česká pošta, cena 120Kč

<DELIVERY>
     <DELIVERY_ID>CESKA_POSTA</DELIVERY_ID>
     <DELIVERY_PRICE>120</DELIVERY_PRICE>

Podporované hodnoty DELIVERY pro Zboží.cz

Ve Zboží.cz si dopravce nebo výdejní místo přidáváte ručně - z rozbalovacího „menu“ vyberte dopravce - výdejní místo, který doručuje zboží z vašeho internetového obchodu, a potvrďte kliknutím na tlačítko Přidat. Dále je nutné nastavit ceny dopravy při platbě předem nebo na dobírku.  

Pokud bude e-shop pouze posílat dopravce v XML feedu, ale nebude mít tohoto dopravce přidaného i v administraci, informace se na Zboží.cz nezobrazí.  

Jak bude feed vypadat?

<DELIVERY>
<DELIVERY_ID>DPD</DELIVERY_ID>
<DELIVERY_PRICE>100</DELIVERY_PRICE>
<DELIVERY_PRICE_COD>149</DELIVERY_PRICE_COD>
</DELIVERY>

DELIVERY_ID – identifikátor podporovaného dopravce
DELIVERY_PRICE – cena s DPH za dopravu při platbě předem
DELIVERY_PRICE_COD – cena s DPH za dopravu při platbě dobírkou

Platí, že nastavení cen na výdejních místech a dopravy není možné kombinovat – buď vše nastavujete přes XML feed, nebo přes administrační rozhraní.

Nastavení platby u výdejního místa. Do 1000Kč je to 99 Kč, od 1001 Kč je doprava zdarma. Protože se jedná o výdejní místo, dobírkovné se neplatí. 

 

Uvedení ceny dopravy je jedním z prvků algoritmu, který vstupuje do výpočtu pro pozici v boxu doporučených obchodů. Tedy pokud neuvádíte cenu dopravy, musíte si nastavit vyšší cenu za proklik, abyste dosáhli podobné pozice jako konkurence, která cenu dopravy uvádí.

✏ CHECKLIST A ÚKOLY